JĘZYK NIEMIECKI

Niemiecki w programie IB

W Programie Matury Międzynarodowej IB, który obejmuje drugą i trzecią klasę liceum uczniowie mogą wybrać język niemiecki na poziomie średnio zaawansowanym Standard Level (cztery godziny tygodniowo) i poziomie zaawansowanym Higher Level (sześć godzin tygodniowo). Zajęcia prowadzone są w małych grupach w miłej atmosferze. Na poziomie zaawansowanym uczniowie zapoznają się dodatkowo z elementami historii Niemiec, a w klasie maturalnej piszą pracę (written assignment) na podstawie dwu lektur przeczytanych w oryginale.

Do tej pory uczniowie naszej szkoły uzyskiwali na maturze wyniki przewyższające średnią światową. Uczniowie uczący się niemieckiego w programie IB zdają z powodzeniem na terenie szkoły egzamin językowy DSD II.

Wielu naszych absolwentów studiuje za granicą kierunki pokrewne lingwistyce lub inne kierunki w Niemczech. Relacje naszych absolwentów dostępne są pod adresem:

http://www.lo1.gliwice.pl/dla-uczniow/aktualnosci/z-niemieckim-w-swiat/

Program DSD

 

dsd

Wybierając naszą szkołę, możesz zdecydować, czy chcesz kontynuować naukę języka niemieckiego na poziomie podstawowym, czy też doskonalić ten przedmiot w szerszym zakresie. Taką możliwość daje międzyoddziałowa grupa językowa DSD z rozszerzonym programem języka niemieckiego w klasach liceum.

Uczniowie, którzy zdecydują się na taką opcję, powinni po gimnazjum posługiwać się językiem niemieckim na poziomie A2/B1. Na początku roku szkolnego w klasie I liceum piszą oni test kompetencji z tego języka. W ciągu trzech lat uczą się niemieckiego w wymiarze 5 godzin tygodniowo a w III klasie liceum mogą przystąpić do pisemnego i ustnego egzaminu DSD II, potwierdzającego znajomość języka na poziomie B2/C1.

W trakcie trwania nauki w grupach przygotowujących do egzaminu DSD wyróżniający się uczniowie mają możliwość skorzystania z wakacyjnych kursów językowych oraz rocznych stypendiów naukowych w Niemczech. Jednym z założeń programu j. niemieckiego w grupach DSD jest aktywne uczestnictwo w wymianie uczniowskie z naszą szkołą partnerską Gymnasium Marianum w Meppen/Niemcy (prywatna katolicka szkoła w Biskupstwie Osnabrück).

DSD II ( Deutsches Sprachdiplom Stufe II - Niemiecki Dyplom Językowy drugiego stopnia) to wspólna inicjatywa federacji i krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec. Jest egzaminem państwowym przeprowadzanym w ścisłej współpracy z Kultusministerkonferenz (KMK) i Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (ZfA), opartym o standardy europejskie (Gemeinsame Europäische Referenzrahmen für Sprachen). Egzamin jest bezpłatny, uczniowie nie ponoszą żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do egzaminu. Jest on finansowany przez Republikę Federalną Niemiec. Prace egzaminacyjne sprawdzane i oceniane są w Niemczech.

Program DSD jest realizowany w Polsce od 1997 r, jego formuła uległa od tego czasu pewnym zmianom. Początkowo skierowany tylko do licealistów, obecnie może być zdawany zarówno przez gimnazjalistów (poziom A2/B1) (w Gliwicach jest to możliwie w dwóch gimnazjach), jak i uczniów liceum (poziom B2/C1) (w naszej szkole). Nasze liceum zostało przyjęte do grona szkół partnerskich Republiki Federalnej oraz „Szkół Partnerskich Przyszłości” - „Schulen Partner der Zukunft” (PASCH), który to program obejmuje 1000 szkół na całym świecie i w roku 2012 uzyskało status Centrum Egzaminacyjnego DSD II.

Dyplom DSD II jest świadectwem znajomości języka niemieckiego, umożliwiającym podjęcia studiów wyższych w krajach niemieckojęzycznych (zwalnia obcokrajowców z egzaminów wstępnych z języka niemieckiego). Dyplom może być również przydatny studentom polskich uczelni, którzy ubiegać się będą o stypendium w Niemczech.

Udział w programie DSD, zapewnił szkole równocześnie przynależność do szkół PASCH, ścisłą współpracę z ZfA (Centrala Szkolnictwa Zagranicznego) oraz DAAD (Niemieckie Akademickie Szkolnictwo Zagraniczne). Współpraca ta daje wiele możliwości uczniom biorącym udział w programie DSD, jedną z nich jest uzyskanie rocznego stypendium na studia w Niemczech.
Pod uwagę brany jest wynik egzaminu DSD oraz osiągnięcia naukowe ucznia.
W 2014 przyznano 3 abiturientom z Polski takie stypendium, wśród nich znalazła się absolwentka naszej szkoły Wiktoria Zatoń.

A oto jej refleksje po 6 miesiącach spędzonych w Niemczech:

Studia w Niemczech

Nazywam się Wiktoria i w 2015r. ukończyłam I LO w Gliwicach. Jako uczestniczka programu DSDII miałam szansę na stypendium pokrywające koszt studiów w Niemczech. Choć nie mogłam w to uwierzyć, przeszłam pomyślnie proces kwalifikacyjny i otrzymałam to stypendium. Dlatego w październiku przeprowadziłam się do Niemiec, żeby rozpocząć tam studia matematyczne. Te pół roku było dla mnie okresem bardzo ciężkiej pracy, lecz głównie ze względu na to, jaki kierunek wybrałam.

Z językiem niemieckim na wykładach nie miałam żadnych problemów, ponieważ wykładowcy mówią bardzo wyraźnie i nie za szybko. Mimo wszystko, rozmowy w grupie znajomych np. na stołówce rozumiałam dopiero po miesiącu 🙂 Wybierając się na studia do Niemiec nie trzeba się obawiać problemów językowych - spotkałam wiele osób, które przyjeżdżały nie znając w ogóle języka, a po roku swobodnie się porozumiewały. Niemieccy studenci, z którymi mam styczność, są bardzo otwarci, wyrozumiali i chętni do pomocy. Poza tym, są bardzo ciekawi obcokrajowców. Jak podczas rozmowy wspominałam, że pochodzę z Polski, nie musiałam się martwić tematem rozmowy przez następną godzinę 🙂

Studia w Niemczech są poza tym oparte w znacznym stopniu na pracy własnej ew. w grupach. Uważam, że to bardzo przyjazny studentom system... Ja w każdym semestrze mam max. 4 przedmioty, z czego od drugiego roku żadnych obowiązkowych. W związku z tym, zadania, które musimy rozwiązać aby zostać dopuszczonym do egzaminu, są trudne i pracochłonne, rozwiązujemy je w grupach - to powoduje, że spędzamy razem ok. 8-10h dziennie i że tworzą się przyjaźnie.

Istotnym elementem studiów za granicą jest niestety tęsknota za rodziną. Ten problem dla wyjeżdżających do Niemiec nie jest mimo wszystko zbyt dokuczliwy - tanimi liniami lotniczymi można przecież za 10-20 euro dostać się z Gliwic aż pod granicę niemiecko-francuską 🙂

Nie żałuję tego, że zdecydowałam się wyjechać na studia. Polecam to wszystkim, szczególnie uczniom klas z rozszerzonym j. niemieckim! (Żeby rozpocząć po maturze studia w Niemczech, trzeba mieć certyfikat językowy na poziomie C1.)

Naprawdę warto, chociażby z tych kilku powodów: Wasze umiejętności językowe się znacznie polepszą, będziecie mówić swobodniej, wzbogacicie język o różne frazeologizmy i zwroty potoczne; poznacie niesamowitych ludzi z całego świata, a co za tym idzie ich kulturę (och jak to uczy tolerancji...); będziecie mogli ocenić życie w Niemczech, które, mimo wszystko różni się od tego w Polsce; usamodzielnicie się (nic tak nie zmusza do samodzielności jak świadomość że w promieniu 500km nie ma nikogo znajomego); przeżyjecie przygodę życia; nabierzecie odwagi...

Oferta stypendialna nie jest uboga, informacje na ten temat znajdziecie na stronie DAAD.

Jeżeli ktoś z Was wybiera się na studia za granicę i ma jakieś pytania lub potrzebuje rad, może do mnie śmiało napisać 🙂

Wiktoria Zatoń

Nazywam się Kasia i chodzę do IIIA liceum. W zeszłym roku szkolnym, jako uczestniczka programu DSDII miałam możliwość otrzymania stypendium PAD. Polega ono na tym, że ludzie z całego świata są zapraszani na miesiąc do Niemiec na koszt Kultusministerkonferenz Bundesrepublik Deutschland. Zwiedzają kraj i odbywają kurs językowy. Miałam to ogromne szczęście, że zostałam zakwalfikowana do wyjazdu. Kandydaci są wybierani w 3 etapach: najpierw przez szkołę, następnie przez przedstawicielstwo Zfa w Polsce, a na koniec muszą pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim.

Pobyt w Niemczech wspominam fantastycznie. Poznałam tam niesamowitych ludzi z całego świata, m.in. z Kanady, Brazylii, Kolumbii, Rosji i Szwajcarii, poprawiłam swoją znajomość języka oraz zobaczyłam wiele interesujących miejsc. Na początku obawiałam się, że mogę mieć problemy z komunikacją w języku niemieckim, jednak bardzo szybko okazało się, że mój niepokój był bezpodstawny. Zarówno Niemcy, z którymi miałam kontakt w czasie trwania stypendium, jak i uczestnicy programu byli bardzo otwarci oraz życzliwi.

W mojej grupie było 14 stypendystów z różnych krajów i 3 opiekunów- Niemców. 17-letnia Emilia, 19-letni Adrian oraz 41-letni Sven. Razem spędzaliśmy czas w Bonn, Hamburgu i Berlinie. Zwiedzaliśmy zabytki i muzea, jeździliśmy na wycieczki na łono natury oraz chodziliśmy na imprezy kulturalne. Przez drugą połowę pobytu w Niemczech mieszkaliśmy u rodzin w Norymberdze i uczęszczaliśmy na zajęcia lekcyjne.

Mam nadzieję, że w tym roku i w kolejnych latach inne osoby z naszej szkoły także otrzymają stypendium PAD. Uważam, że jest to cenne przeżycie ze względu na styczność z innymi kulturami, nie mówiąc o nauce języka. Naprawdę warto postarać się o szansę wyjazdu.

Kasia Foszcz





W dniu 30 kwietnia 2015 w ZSO nr 11 w Zabrzu odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów DSD B2/C1. Ponad 140 absolwentów programu DSD II z Opola, Krapkowic, Strzelec Opolskich, Gliwic, Olesna, Kędzierzyna-Koźla i Zabrza otrzymało dyplomy z rąk doradcy-koordynatora ZfA, pani Dorothei Burdzik. Osoby, które uzyskały najlepsze wyniki na egzaminie, otrzymały ponadto upominki książkowe. Wśród grona wyróżnionych znalazła się również Patrycja Klama, uczennica naszego liceum.

Dyplom DSD II zwalnia absolwentów polskich liceów z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech. Jest to najwyższy poziom egzaminu Republiki Federalnej Niemiec osiągany przez uczniów za granicą.

Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom osiągnięcia bardzo dobrych wyników!

image001 image003 image005 image007image009 image011 image013 image015image017 image019 image021 image023image025 image027

Celem uzyskania szczegółowych informacji, prosimy o zgłoszenie się do koordynatora programu DSD pani Kariny Barcz.

Linki zewnętrzne: