Sukcesy olimpijskie uczniów “Jedynki”

Sukcesy olimpijskie gliwickiej „Jedynki”

I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach jest szkołą, która skutecznie zachęca swoich uczniów do udziału w olimpiadach przedmiotowych i interdyscyplinarnych. Ponadto miasto Gliwice wspiera rozwój uczniów m.in. poprzez organizację zajęć oraz realizację dodatkowych godzin w ramach indywidualnych programów nauki, którymi objęci są uzdolnieni uczniowie szkoły.

Analizując wyniki olimpiad i konkursów, należy zwrócić szczególną uwagę na sukcesy uczniów w olimpiadach znajdujących się na liście Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz na fakt, że uczniowie zdobywają tytuły laureata bądź finalisty w wielu różnych dyscyplinach naukowych. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu nauczycieli, podopieczni szkoły każdego roku przynoszą chlubę szkole i naszemu miastu. Od wielu lat wyniki „olimpijczyków” mają bezpośrednie przełożenie na bardzo wysokie miejsce szkoły w rankingach olimpijskich miesięcznika „Perspektywy”. W roku 2022 „Jedynka” uplasowała się na 28 miejscu, a w roku 2024 na 40 miejscu w Polsce. W roku szkolnym 2023/2024 szkoła odnotowała kolejne, liczne i udane starty olimpijskie, które - być może - wpłyną na uzyskanie jeszcze wyższych miejsc w przyszłorocznych edycjach rankingów.

Poniżej prezentujemy listę bieżących osiągnięć. Wszystkim olimpijczykom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy wspaniałych sukcesów.

Najlepszy tegoroczny wynik osiągnął uczeń klasy 3A Jarosław  Augustyniak laureat III miejsca 50 Olimpiady Geograficznej, który zakwalifikował się do udziału w X Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej w Toruniu.

Wykaz pozostałych tegorocznych osiągnięć olimpijskich uczniów przedstawia się następująco:

Jan Legierski – klasa 4 A - laureat XXII Olimpiady Lingwistyki Matematycznej,

Zofia Maruszewska - klasa 3C – laureatka 48. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego,

Andrzej Ajdukiewicz – klasa 2F – finalista 73. Ogólnopolskiej Olimpiady Fizycznej,

Leon Żołna – klasa 2 F -  finalista 65. Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, finalista IX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Historycznej,

Martyna Kupidłowska – klasa 4 A - finalistka LXXV Olimpiady Matematycznej, laureatka I stopnia Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Śląskiej,

Kajetan Skitał – klasa 4 A - finalista LXXV Olimpiady Matematycznej, laureat III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki,

Conrad Pronobis - klasa 4C - finalista XLVII Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Francuskiego,

Paweł Rakus klasa 4 A - finalista Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH

z fizyki,

Karol Nowakowski – klasa 3 E - finalista XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny krąg”,

Agata Wójcik – klasa 4 A - laureatka III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki i matematyki,

Szymon Kalinowski klasa 4 A - finalista Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki,

Jan Pisarekklasa 4 A - laureat III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki,

Krzysztof Lach

Alicja Kozłowska – klasa 4C - finalistka konkursu „Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku”.