Relacja z wymiany ze szkołą Gymnasium Marianum z Meppen czerwiec 2023

Nasze wrażenia z wymiany ze szkołą w Meppen

Niedziela

Dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie, bo nasi niemieccy goście przyjechali już o 7 rano. Najpierw zapoznaliśmy ich z naszymi rodzinami, następnie pokazaliśmy im okolicę, a po południu spotkaliśmy się na działce i urządziliśmy wspólnego grilla. Słuchaliśmy razem polskiej muzyki, jedliśmy pyszności, które przynieśliśmy, rozmawialiśmy, graliśmy do późnego wieczora. Oczywiście nie mogło też zabraknąć ochłody w basenie. Pod koniec tańczyliśmy belgijkę oraz poloneza.

Poniedziałek

Drugiego dnia nasi goście udali się do Auschwitz, gdzie uczestniczyli w oprowadzaniu po obozie koncentracyjnym i wrócili pełni refleksji.
Po południu pojechaliśmy nad jezioro w Czechowicach, aby się ochłodzić. Nad wodą zrobiliśmy sobie piknik oraz graliśmy w siatkówkę. Potem popluskaliśmy się w wodzie
a wieczorem spędziliśmy czas przy grillu.

Zwiedzanie Krakowa

Naszą wycieczkę do Krakowa rozpoczęliśmy spacerem po Kazimierzu z przemiłą panią przewodnik, która oprowadziła nas w języku niemieckim. Następnie przeszliśmy na Wawel, mijając smoka wawelskiego ziejącego ogniem. Duże wrażenie zrobiły na nas krużganki
i wawelski dziedziniec. Po zakończeniu zwiedzania  zjedliśmy obiad w centrum Krakowa. Po posiłku mieliśmy kupiliśmy pamiątki i  spacerowaliśmy po Plantach i Rynku, tym razem bez przewodnika.

Zwiedzanie Katowic

W środę przyszedł czas na zwiedzanie stolicy Śląska - Katowic. Zaczęliśmy od Muzeum Śląskiego i obejrzenia różnych wystaw, m.in.: "Poza Edenem" oraz stałej wystawy o Śląsku. Następnie mieliśmy możliwość  zobaczyć NOSPR “od kulis” i dowiedzieć sie więcej o historii i architekturze tego miejsca. Potem zjedliśmy obiad w centrum Silesia a nasi goście zrobili zakupy. Dzień był pełen atrakcji i wrażeń!

Czwartek

Dzień rozpoczęliśmy pod gliwicką Radiostacją. Pani przewodnik przygotowała dla nas edukacyjną zabawę w grupach polegającą na wykryciu błędnych i znalezieniu prawdziwych  informacji na temat Radiostacji. Pieszo zwiedziliśmy część Gliwic,  uczestniczyliśmy w wyścig, którego celem było dotarcie do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Zwycięska drużyna została  nagrodzona. Wycieczka poza walorami edukacyjnymi sprawiła nam i gościom wiele radości. Po pysznym obiedzie w stołówce studenckiej na Politechnice Śląskiej czekała nas jeszcze jedna atrakcja a mianowicie wspaniały spektakl naszych kolegów i koleżanek ze szkoły pod tytułem „The god of carnage”. Po dniu tak pełnym atrakcji byliśmy wykończeni, więc zostało nam tylko trochę czasu na zabawy w podgrupach.

Piątek

Na zakończenie wymiany zaprosiliśmy naszych niemieckich kolegów i koleżanki do szkoły na zajęcia sportowe i festyn szkolny. Integracji służyły gry językowe, później rozegraliśmy kilka partii w koszykówkę oraz siatkówkę, a na koniec nasi koledzy wypróbowali siłownię. Po zajęciach sportowych  skorzystaliśmy z wielu atrakcji przygotowanych przez uczniów naszej szkoły, takich jak stoiska reprezentujące różne kraje oraz grill. Następnie, tak jak dzień wcześniej, udaliśmy się na obiad na Politechnikę Śląską. Po dniach spędzonych razem przyszedł czas na pożegnanie i w piątkowy wieczór nasi koleżanki i koledzy wyjechali
z powrotem do Niemiec.

Wymiana z Gymnasium Marianum w Meppen pozwoliła nam nawiązać nowe znajomości, poznać kulturę kraju sąsiada, podszkolić w praktyce znajomość języka niemieckiego
i angielskiego. Dodatkowo zarówno w Niemczech jak i Polsce uczestniczyliśmy w wielu wycieczkach i innych ciekawych punktach programu, które pozwoliły nam obcować z kulturą, sztuką, historią i architekturą obu krajów. W czasie pobytu w Meppen oraz wizyty naszych niemieckich kolegów w Gliwicach trenowaliśmy również nasze kompetencje społeczne oraz miło spędzaliśmy czas podczas spotkań, wspólnych zabaw i aktywności sportowych.

W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.  Organizacja ta swoimi działaniami propaguje porozumienie i współpracę pomiędzy naszymi krajami oraz dofinansowuje wymianę uczniowską. Jesteśmy również wdzięczni Panu Dyrektorowi Adamowi Sarkowiczowi, który od wielu lat wspiera wymianę ze szkołą w Meppen. Dziękujemy także Rodzicom uczniów oraz naszym nauczycielkom i nauczycielom, którzy zajęli się organizacją tego przedsięwzięcia i sprawowali nad nami opiekę: Pani Katarzynie Cieśli-Obermajer, Pani Agnieszce Grzesik, Pani Karinie Barcz, Pani Dorocie Majewskiej, Panu Adamowi Dziedzicowi i Panu Krzysztofowi Cybulowi.