Relacja z Międzyszkolnego Konkursu Explory

W dniu 27.11.2021 r. odbył się po raz pierwszy w nowym budynku dydaktycznym Międzyszkolny Festiwal Naukowy Explory. W ramach festiwalu zostały wygłoszone przez zaproszonych gości wykłady naukowe:

"Some remarks on diffusion and chaos" przez Pana prof. dr hab. inż. Zbigniewa Grzywnę,

"Biomass and its role in climate neutral economy" przez Pana prof. dr hab. inż. Andrzeja Szlęka, absolwenta naszego liceum

W Festiwalu wzięło udział sześć drużyn. Poniżej nazwiska uczestników i tematy projektów:

• Stanisław Lisek, Maciej Kuśmierski: Detektor cząstek beta i gamma wykorzystujący diody półprzewodnikowe,
  • Adam Drewko: Profil kinetyczny KFO-20 w fotokatalitycznej degradacji ibufenu,
  • Nikodem Ciomcia: Alternatywne ładowanie - energis z życia (zwycięzca),
  • Miłosz Gonczarczuk, Przemysław Nowakowski, Łukasz Nowakowski, Michał Bainczyk: Air box - system chemicznych testów badających powietrze,
  • Beata Zaleśny: Interesting side of chemistry for beginners,
  • Maciej Strzępka: Solarny bank energii.

Skład jury tworzyli: prof. dr hab. Zbigniew Grzywna, Wydział Fizyki Chemicznej Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Andrzej Szlęk, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, mgr Agata Bladoszewska (nauczyciel fizyki i chemii w I LO w Gliwicach).

Wszystkie zgłoszone projekty zyskały uznanie w oczach jury, różnice punktowe pomiędzy uczestnikami były niewielkie. Oceniano kreatywność i oryginalność pomysłu, stopień zaangażowania i umiejętność prezentacji. Organizator dołożył wszelkich starań, aby w gronie jury znaleźli się specjaliści z dziedzin prezentowanych przez uczniów. Dopisała publiczność, która była zainteresowana wykładami, jak również czynnie wspierała startujących kolegów i koleżanki. Wszyscy uznali, że atmosfera konkursu była prawdziwie naukowa, obfitująca w dyskusje zarówno po wykładach, jak i w czasie sesji posterowej, która trwała aż półtorej godziny. Zaproszeni goście, jak i nauczyciele z naszej szkoły i V LO w Gliwicach byli zgodni, że takie spotkania powinny odbywać się częściej.

Zwycięzcą konkursu został Nikodem Ciomcia, reprezentujący V LO w Gliwicach. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wzięcie udziału. Pozostałe zgłoszone projekty nadal biorą udział w konkursie i będą oceniane przez organizatora konkursu Explory.

Organizatorem konkursu była pani Anna Bul, nauczyciel fizyki.