Relacja z kolejnego ciekawego spotkania z absolwentem szkoły dr inż. Arturem Pollakiem, prezesem APA Group w Gliwicach

W dniu 28 listopada 2023 r. gościliśmy naszego absolwenta z roku 1991 dr inż. Artura Pollaka, prezesa APA Group (https://www.apagroup.pl/o-firmie). W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas matematycznych naszego liceum. Nasz gość opowiedział nam o swojej drodze do sukcesu, o miłości do Gliwic, o nowoczesnych rozwiązaniach w przemyśle 4.0. Przedstawił też nowoczesne technologie związane z zarządzaniem i automatyzacją budynków i miast (smart cities) oraz efektywnym zarządzaniem energią. Podczas wykładu usłyszeliśmy, że to człowiek jest najważniejszym elementem zmiany technologicznej oraz jak bardzo ważne jest połączenie nauki i biznesu.

dr inż. Artur Pollak

Wykształcenie

Jest inżynierem komputerowych systemów sterowania po studiach na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Odbył studia podyplomowe z zakresu zarządzania strategicznego według programu ICAN Institute.

Kariera zawodowa

W roku 2001 założył spółkę APA. Od roku 2007 stoi na czele APA Group.

Od roku 2014 jest także prezesem zarządu spółki APA Innovative.

Współtworzył Śląski Klaster Internetu Rzeczy SINOTAIC. Założył w Gliwicach technologiczny showroom APA Black House oraz Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0.

Współpracował między innymi z koncernami Volkswagen, GM, 3M, Daimler, MAN, Amazon, Tesla i Siemens.

Informacje dodatkowe

Jest członkiem zarządu Śląskiej Izby Pracodawców, Niemiecko-Polskiej Izby Handlowej i Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Zasiada w Radzie Programowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej.