Nasi uczniowie w projekcie Śląskie Drogi Niepodległej

W październiku i listopadzie br., uczniowie kl. IIC i IIICp - grup społeczno - językowych, pod kierunkiem mgr Doroty Majewskiej oraz mgr Andrzeja Kozubowskiego, systematycznie uczestniczyli w projekcie historycznym „Śląskie Drogi Niepodległej” .

Był to projekt edukacyjny adresowany do młodzieży województwa śląskiego poświęcony promowaniu postaw patriotycznych i wzorców obywatelskich poprzez przekazywanie wiedzy odnośnie wkładu ziem naszego regionu w odzyskanie niepodległości oraz kształtowania się granic odrodzonego Państwa Polskiego w 100 rocznicę Plebiscytu i III Powstania Śląskiego.

W ramach projektu zrealizowano  następujące działania:

Cykl zajęć warsztatowych dla uczniów w formie stacjonarnej.

Zajęcia zostały  przeprowadzone w formie warsztatów case study i rolle playing. Problematyka i  konteksty historyczne zrealizowane w projekcje w projekcie dotyczyły:

1. Sytuacji ziem naszego województwa przed 1918 rokiem.
  2. Losów Górnego Śląska w dwudziestoleciu międzywojennym.
  3. Wybranym postaciom historycznym z okresu powstań śląskich i plebiscytu.

Gry terenowe

2 listopada, uczniowie brali udział w grze terenowej, która zawierała różnorodne zadania, związane z miejscami pamięci, postaciami historycznymi, ale także obyczajami, tradycją i kulturą okresu powstań oraz II RP.  Do jej organizacji wykorzystano utworzoną stroną internetową oraz narzędzia komunikowania na odległość. Przy poszczególnych punktach uczestnicy mogli pobierać zadania za pomocą skanera kodów QR.

Projekt realizowany był pod patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu