Franciszek Łopuszański z klasy 3d w finale konkursu E(x)plory, który odbędzie sie w październiku br.

Franciszek Łopuszański, uczeń klasy 3 d (I IB), stworzył projekt "Gate OS" zaprezentowany w trakcie półfinałów E(x)plory. Projekt znalazł się w kategorii technologia i dotyczył projektowania wydajnych i bezpiecznych systemów operacyjnych. Dzisiejsze implementacje tego typu rozwiązań zawierają dużą ilość warstw abstrakcji, które mają ułatwić pisanie programów, lecz często są one nie przystosowane pod konkretne zastosowania oraz negatywnie wpływają na wydajność systemu. Z tego powodu projekt Franka wykorzystuje architekturę o nazwie exokernel, zaprezentowaną po raz pierwszy przez MIT w publikacji z 1995. Drugim aspektem jego pracy jest eliminowanie pewnej klasy walidacji bezpieczeństwa programu w trakcie jego ładowania do pamięci poprzez statyczną analizę kodu. W rezultacie uzyskany plan powinien pozwolić na znaczną poprawę wydajności specyficznych klas systemów komputerowych. Projekt, otrzymał akredytację do finału konkursu. W październiku tego roku zostanie zaprezentowany w skończonej formie na ogólnopolskim wydarzeniu Gdynia E(x)plory Week. Serdecznie gratulujemy Frankowi pomysłów i kreatywnego spojrzenia na otaczająca nas rzeczywistość. Trzymamy kciuki, aby projekt się udał i spełnił oczekiwania naszego ucznia. Opiekunem ucznia jest pani Anna Bul.