W dniach 8 kwietnia do 12 kwietnia br. nasza szkoła gościła uczniów i ich nauczycieli z trzech krajów: Serbii, Hiszpanii i Rumunii w ramach realizowanego projektu Erasmus+. Projekt nosi tytuł “Youth challenges of the modern world” i związany jest z demokracją, europejskością, działalnością lokalnych i centralnych władz, ale także z ekologią i nowoczesnymi technologiami. Dlatego program spotkania obfitował w wiele ciekawych wydarzeń, które realizowały główne założenia projektu. W ciągu pięciu dni młodzież miała możliwość uczestniczyć w zadaniach projektowych, jak i ciekawych spotkaniach i wycieczkach. Jednym z bardzo interesujących spotkań jakie miało miejsce było spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Gliwice, panem Markiem Pszonakiem. Uczniowie mieli szansę usłyszeć wiele szczegółów dotyczących działalności i rozwoju naszego miasta. Nie zabrakło informacji związanych z najciekawszymi i najbardziej innowacyjnymi miejscami w Gliwicach.
Nie można również pominąć faktu, iż uczniowie skorzystali z możliwości odwiedzenia “Willi Caro” - muzeum związanego z znanym przedsiębiorcą Oskarem Caro. Nie tylko usłyszeli historię tego miejsca, ale również mogli podziwiać bogatą ilość eksponatów, które przetrwały do obecnych czasów.
W ramach projektu młodzież odwiedziła Sztolnię “Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach, jak i przepiękny Wrocław, gdzie, między innymi, skorzystała z rejsu po Odrze i odwiedziła muzeum “Hydropolis”. Nie obyło się również bez kolekcjonowania zdjęć charakterystycznych krasnali - symbolu Wrocławia.
Jak wiadomo w naszej szkole prężnie działa klub medialny, jego członkowie wsparli działalność projektową i zorganizowali dla uczniów warsztaty z nowoczesnych technologii, które warto wykorzystywać przy tworzeniu filmów, podcastów, itp. Warto wspomnieć, że temat nowoczesnych technologii był wiodącą kwestią jakiej dotyczyła debata uczniowska. Uczniowie starali się odpowiedzieć na pytanie czy wolą aby obecna szkoła w większej czy mniejszej mierze wykorzystywała wszelkie nowinki technologiczne.
Mówiąc o tym projekcie, nie można zapomnieć o nauczycielach. 4 nauczycieli przyjechało do naszej szkoły na tzw ”job shadowing”. Nauczyciele mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych z historii, języka angielskiego i hiszpańskiego. Goście poznali zasady funkcjonowania naszej biblioteki i klubu medialnego.
Wizyta młodzieży z zagranicy była zwieńczeniem całorocznej pracy nad założeniami projektu. Uczniowie realizowali również projekt online w ramach programu e-Twinning, który pozwalał uczniom utrzymywać z sobą kontakt przez cały czas trwania projektu i co najważniejsze, szlifować swoje umiejętności językowe. Podsumowując, całe przedsięwzięcie zakończyło się pełnym sukcesem i uczniowie na pewno wynieśli z niego wiele cennych doświadczeń i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w dalszej nauce. Nawiązali również przyjaźnie, które mamy nadzieję będą trwać bardzo długo.